کلاسهای آموزشی آنلاین


بلافاصله پس از شیوع ويروس کووید 19 جلسات مدیریت بحران دبيرستان روشنگران تشكيل شد، با توجه به سابقه مؤسسین روشنگران در راه‌اندازی اپلیکیشن سگال و آموزش از راه دور خیلی قبل تر از شیوع ویروس کرونا، در برگزاری کلاس های دبیرستان روشنگران مشکل خاصی پیش نیامد و خیلی سریع و بدون وقفه از تاریخ 98/12/03 كلاس هاي آموزشي با قوت قبلي ولي در فضاي آنلاين به كار خود ادامه داد.
جهت برگزاری هرچه بهتر و باکیفیت تر کلاس های درسی، اينترنت مدرسه ارتقا یافت، در مرحله اول ایستگاه راديويي و در مرحله دوم شبکه فیبر نوری مخابرات ایران نصب و راه اندازي شد. به جهت سرعت بالای اینترنت و پهنای باند مناسب شبکه فیبر نوری، کلاس های آنلاین دبیرستان روشنگران بدون کوچکترین اختلال و قطعی با کیفیت هرچه تمام تر در حال برگزاری می باشد.
در ادامه سرور اختصاصی خریداری شد و باعث شد تعامل و ارتباط صوتی و تصویری دانش‌آموزان با دبیران در کلاس‌های آنلاین به شکلی نامحدود و بدون قطعی انجام پذیرد و کلیه دبیران این امکان را داشته باشند که به صورت همزمان تصاویر همه دانش آموزان را در کلاس درس مشاهده نموده و به پرسش و پاسخ بپردازند.
لازم به ذکر است آموزش مجازی در دبیرستان روشنگران با استفاده از سامانه‌ کارسنج و نرم افزار Adobe Connect انجام می پذیرد.
در کلاس های آنلاین دبیرستان روشنگران به دانش‌آموزان این امکان داده می شود همانند شرایط طبیعی قبل از شیوع ویروس کرونا از امکانات آموزشی مدرسه شامل، تدریس دروس توسط دبیران زبده، پخش فیلم‌های آموزشی، انیمیشن‌های درسی، آزمایشگاه مجازی، تمارین تعاملی، ارائه خلاصه دروس، جزوات، سؤالات و نکات درسی به صورت علمی و بروزرسانی شده استفاده نمایند.
چنانچه دانش آموز به هر علتی نظیر بیماری یا قطعی اینترنت امکان حضور در کلاس آنلاین را نداشته باشد، می تواند فیلم دخیره شده کلاس را در سامانه آموزشی روشنگران مشاهده نماید و از آموزش عقب نماند.
 
کلاس-آنلاین-4
 

تمامي فعاليت هاي مجازي دبيرستان روشنگران نظير برگزاري كلاس هاي آنلاين، برگزاري آزمون هاي تستي و تشريحي، حضور و غیاب دانش آموزان، ثبت ساعات مطالعه دانش آموزان، ارسال تكاليف دانش آموزان، بارگذاری جزوات و نکات درسی دبیران، تنظیم جلسات اولیا با مشاورین و مدیریت محترم دبیرستان و ... به صورت يكپارچه در سامانه آموزش مجازی دبيرستان در حال انجام مي باشد و مشاورين و معلمين محترم در تمام مدت در حال رصد و ارزیابی عملکرد دانش آموزان و تعامل هرچه بهتر با آنها مي باشند. برگزاری آزمون های تستی و تشریحی همراه با رصد تصویری دانش آموزان باعث می شود نتیجه و عملکرد بهتر و کارآمدتری داشته باشند.
با توجه به اینکه بستر و محیط آموزش آنلاین در شرایط کرونا نیاز به پذیرش و فراگیری فن آوری های جدید دارد، لازم است کادر آموزشی، دبیران، دانش آموزان و والدین در این خصوص اطلاعات خود را افزایش دهند و از آموزش کافی بهره مند شوند.
کارشناسان IT روشنگران مهارت های مورد نیاز برای کلاس های آنلاین را با ساخت کلیپ های آموزشی در اختیار کادر مدرسه، دبیران، دانش آموزان و اولیای محترم قرار دادند و در کلاس های رایانه با قوت بیشتر مباحث مورد نیاز دانش آموزان نظیر:
برنامه Adobe Connect (محیط برگزاری کلاس های آنلاین روشنگران )، سیستم کارسنج (سامانه آموزش مجازی روشنگران)، مجموعه نرم افزاری Office، برنامه Ocam )برنامه ضبط کلاس های آنلاین( و ... را به دانش آموزان آموزش می دهند و جهت رفع مشکلات سیستم دانش آموزان، از راه دور و به صورت آنلاین از طریق نرم افزار Any Desk به مشکلات آن ها رسیدگی می نمایند.
همچنین دبیرستان روشنگران جلسات آموزشی با موضوع روانشناسی رفتار با دانش آموز (طراحی سه گانه یادگیری در آموزش آنلاین) برای دبیران برگزارمی نماید تا دبیران محترم مطالب آموزشی خود را به صورت موثرتر و با جذابیت بیشتر برای دانش آموزان ارائه نمایند.
کلیه فعاليت هاي فرهنگی پرورشي دبيرستان روشنگران نيز همانند دوران قبل از كرونا به قوت خود باقي است و در فضاي آنلاين اجرا مي شوند زيرا معتقد هستيم در دوران كرونا بايد بيش از پيش به پرورش روح و روان دانش آموزان توجه شود و در كنار آموزش پرورش نيز صورت گيرد.